Halk gelenek ve göreneklerine oldukça bağlıdır. Düğün ve bayram kutlamaları bir hayli görkemlidir. Özellikle düğünlerinde davul, zurna, bağlama, darbuka vs. gibi enstrümanlar kullanılmaktadır. İlçede "Arzu Kamber" halayı en bilenen geleneksel oyundur. Ananevi düğün yemekleri verilir, kına gecesi gelin alma törenleri düzenlenir. Düğün evi sahibine komşuları maddi ve manevi katkılarda bulunurlar. Misafirler en güzel şekilde ağırlanırlar. İlçede vuku bulunan ölümlerde ise, yine aynı yardımlaşma birliktelik gözlenir. Cenaze evinin üzüntüleri, tüm komşular tarafından paylaşılır. İlçemiz merkezinde bağlı kasaba ve köylerinde, sosyal yaşantının birer parçası olan, bakkallar, kıraathaneler, lokantalar, pastaneler, internet kafeler, bilardo salonları, tekel bayilikleri artmıştır. İlçe genelinde fuar ve panayır faaliyeti yoktur. Ancak zaman zaman bazı dernekler kermes niteliğinde sergi açmaktadır. İlçe merkezinde ve Saratlı kasabasında belediyeler ve yöre dernekleri tarafından desteklenen halk konseri niteliğinde her yıl yaz ayında şenlik düzenlenmektedir.

İlçe merkezi, Gülpınar, Saratlı nüfusuna kayıtlı vatandaşlarımız kayda değer bir kısmı Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika'ya yerleşmişlerdir; birçoğu da aynı zamanda yabancı ülke vatandaşı olmuştur. Genellikle, gurbetçi vatandaşlarımız, temmuz-ağustos aylarında ilçeyi ziyaret ederler. Bu aylarda düğün, sünnet, inşaat, ticaret, futbol turnuvaları vb. konularda aşırı bir yoğunluk gözlemlenir.

Bugün itibariyle, ilçe merkezinde (polis sorumluluk sahası); 8 kıraathane, 12 internet kafe salonu, 18 bakkal, 4 lokanta, 1 pastane, 3 tekel bayii, 3 eczane, 2 tüp bayii, 3 kuyumcu, 1 akaryakıt istasyonu mevcuttur. İlçe kırsalında (jandarma sorumluluk sahası); 17 internet kafe, 27 kıraathane, 67 bakkal, 2 birahane, 1 eczane, 6 akaryakıt istasyonu mevcuttur.

İlçe merkezindeMk Engül FMadında yerel radyo vardır. Frekansı101.00.30 km çapında yayın yapmakta olup özel bir şirkete aittir. (Hasret radyo reklamcılık iletişim). Uydu antenleriyle tüm tv ve radyo yayınları rahatlıkla izlenmektedir. Halk Kütüphanesi, ilçe merkezinde Gülağaç İlköğretim Okulu binasında hizmet vermektedir. İlçemizde basımevi, sinema, tiyatro, kitapevi bulunmamaktadır. İlçede Aksaray mahalli futbol liginde mücadele eden iki takım vardır; Gülağaç spor ve Demirci belediye spor. 2009 yılı içinde ilçe merkezinde özel sektöre ait kapalı halı saha hizmetine açılmıştır.