İlçemizde Cumhuriyet Bayramının 95.yıl dönümü dolayısıyla Gülağaç Hükümet Konağı önünde çelenk sunumu ve kutlama programı düzenlendi.
 
İlçemiz Hükmet Konağı önünde yapılan çelenk sunma töreninde Atatürk Anıtına Gülağaç Kaymakamlığı adına İlçe Kaymakamız Sayın Kadir ULUSOY ve Gülağaç Belediye Başkanlığı adına Belediye Başkanı Faruk TEYMEN tarafından çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasını müteakip tören sona erdi.
 
Cumhuriyet Bayramının 95. yıl dönümü münasebetiyle Gülağaç Kaymakamımız Sayın Kadir ULUSOY tarafından makama tebrikler kabul edildi. Akabinde Hükümet Konağı önünde kutlama programına devam edildi. 
 
Programa İlçemiz Kaymakamı Sayın Kadir ULUSOY, Belediye Başkanı Faruk TEYMEN, İlçe Jandarma Komutanı Fatih YERLİKAYA, İlçe Emniyet Amiri Eray YAĞCI, Demirci Belediye Başkanı Hüseyin US, İlçemiz kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, siyasi parti temsilcileri, şehit ve gazi yakınları ile öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
Kutlama programına saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınlamış olduğu mesaj Gülağaç İmam-Hatip Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ramazan GÖKÇE tarafından okundu. Günün anlam ve önemine binaen konuşma İlçemiz Kaymakamı Sayın Kadir ULUSOY tarafından yapıldı. İlçemiz Kaymakamı Sayın Kadir ULUSOY konuşmasında; 
 
Kıymetli Belediye Başkanlarımız, protokolümüzün değerli üyeleri, çocuklarımızı gençlerimizi emanet ettiğimiz değerli öğretmenlerimiz, sevgili öğrenciler, saygıdeğer Gülağaç’lı hemşerilerimiz.
 
Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıl dönümünü hep birlikte sevinçle ve gururla kutuluyoruz. Atalarımızın çok zor şartlar altında kurduğu Türkiye Cumhuriyetini, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için millet olarak el birliği ile mücadele ediyoruz. Bu mücadeleden zaferle çıkmak için soran, sorgulayan, çalışkan,  fedakâr, hiç kimsenin adamı olmayan, sadece ve sadece vatanına, milletine, bayrağına sadık nesiller yetiştirmeliyiz. 
           
19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının önderliğinde, aziz ve kahraman milletimizin başlattığı İstiklal Mücadelesi 29 Ekim 1923’de taçlandırılmış, milletimizin karakterine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet ilan edilmiştir. Bu gün Milli Mücadele ve Cumhuriyetimiz açısından çok önemli bir yere sahip olan AMASYA GENELGESİ’nde millet egemenliği ve ulusal bağımsızlık ilk kez vurgulanmıştır. En basit tanımı ‘Halkın kendi kendini idare etmesi” olan Cumhuriyet bunun yanında derin anlam ve felsefeye sahiptir. 

            Herkesin devlet karşısında eşit haklara sahip olduğu, toplumun ulus olma bilincine kavuştuğu ve bireyin yurttaş konumuna yükseldiği Cumhuriyet rejiminde halk, devletin tek ve gerçek sahibi konumundadır.

            Türk milleti, her türlü saldırıya, hain girişimlere rağmen 95 yıldır dimdik ayakta kalmış, dünyanın dört bir yanında bulunan mazlum halkların da umudu olmuştur. Bugün bizlere düşen görev, büyük emeklerle kurulan ve yaşatılan Cumhuriyetimizi, ülkemizin varlığını ve bağımsızlığını ebediyen sürdürmektir.       
            15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişimi sırasında, tüm dünya görmüştür ki bağımsızlık Türk milletinin  karakteridir. Söz konusu devlet, vatan ve bayrak olduğunda bu aziz millet kişisel görüşleri, etnik ve dini farklılıkları bir kenara bırakarak her zaman kenetlenmiş dahili ve harici düşmanlara karşı, aynı safta yer alarak kahramanca mücadele etmiştir. 

            Aziz Atatürk, aziz şehitlerimiz, bu gün bir kez daha  ifade etmek isterim ki emanetiniz emin ellerdedir. Bizlere miras bıraktığınız Türkiye Cumhuriyetini ilk günkü ruhla ve kararlılıkla korumaya, yaşatmaya ve yüceltmeye devam edeceğiz.” dedi. 
 
            İlçemiz İmam-Hatip Lisesi tarafından hazırlanan kutlama programı öğrenciler tarafından okunan şiirler, gösteriler ve çeşitli etkinliklerle sona erdi.