İlçemiz Hükümet Konağı önünde yapılan programa İlçe Kaymakamımız Sayın Kadir ULUSOY, Saygıdeğer Hanımefendi Aslıhan ULUSOY, Belediye Başkanı Faruk TEYMEN, İlçe Jandarma Komutanı Necati ÇEVİRCİ, İlçe Emniyet Amiri Eray YAĞCI, Demirci Belediye Başkanı Hüseyin US, Saratlı Belediye Başkanı Nedim UĞUZ, Akparti İlçe Başkanı Ramazan KANDİŞ, MHP İlçe Başkanı Etem YENİL, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Amirleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Köy ve Mahalle Muhtarları, kamu kurumları memur ve çalışanları ile vatandaşlar katıldı.
        Program vatandaşların yoğun katılım sağladığı ‘Halk Yürüyüşü” ile başladı, Yürüyüş sonrası saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlandı. Günün anlam ve önemine binaen Gülağaç Belediye Başkanı Faruk TEYMEN ve İlçe Kaymakamımız Sayın Kadir ULUSOY tarafından konuşma yapıldı.
 
        İlçe Kaymakamımız Sayın Kadir ULUSOY konuşmasında;
        Kıymetli Belediye Başkanlarımız, kurum amirlerimiz, il genel meclisi üyelerimiz, siyasi partilerimizin ilçe başkanları ve saygıdeğer Gülağaçlılar, öncelikle hepinizi en kalbi duygularla selamlıyor, 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Zaferinin ikinci anma yıldönümü programına hoş geldiniz diyorum.
2 yıl önce 15 Temmuz gecesi Mehmetçik içindeki kuzu postuna bürünmüş hainler; ülkemizi milletimizi, demokrasimizi, geleceğimizi yok etmek için harekete geçmiştir. Vatanı, bayrağı, milleti ve kutsal saydığımız tüm değerleri korumak için kendilerine emanet edilmiş olan uçakları, tankları, silahları millete doğrultan FETÖ/PDY mensubu teröristlerin darbe girişimi; milletimizin cesareti ve fedakârlığı, vatansever idarecilerimiz ve kolluk güçlerimiz sayesinde bertaraf edilmiştir. Maalesef bu hain kalkışma sonucu güvenlik güçlerimizden ve sivil vatandaşlarımızdan oluşan 251 kişi şehit düşmüş, 2000’den fazlası da gazi olmuştur.  
Kendisini mütecessis bir fikir işçisi olarak tanımlayan rahmetli Cemil MERİÇ “ Evladım bu ülkede sağcı, solcu; ilerici, gerici yoktur. Namuslular ve namussuzlar vardır. Siz namuslulardan olunuz. Göreceksiniz, çok kalabalık olacaksınız.” Demiştir. İşte 15 Temmuz 2016 gecesi namuslu vatandaşlarımız darbe karşısında saf tutmuş, namussuzların uçaklardan attığı bombalara, önüne çıkan her şeyi ezip geçen tanklara, silahlardan sıkılan kurşunlara meydan okuyarak, sayılarının ne kadar çok kalabalık olduğunu tüm dünyaya göstermiş ve darbe girişimini başarısızlığa uğratmışlardır.
15 Temmuz’dan sonra birliğimizi ve bekamızı muhafaza etmek adına her birimizin üzerine düşen sorumluluklar vardır:
Öncelikle siyaset ve ticarete bulaşmış, rantçı, kendi “sözde” hocalarını ilahi ve uhrevi kabul eden, dini en iyi kendilerinin yaşadığını iddia ederek insanlarımızı dışlayan, kendilerine biat edilmesini isteyen tüm tarikat ve cemaatlerden uzak durulması gerekmektedir. Peygamber efendimizin ““Ya Fatımakalknamaz kıl. Sakın, babam peygamber diye ihmal etme. Allah'ın rahmeti olmadan ben de bir şey yapamam.” Sözünü hiç aklımızdan çıkarmayarak sözde şeyhden, şıhdan, hocalardan tarikat ya da cemaatlerden medet ummamalıyız. Bunlara meydanı boş bırakmamalıyız. Müslümanlar için en büyük ve aydınlatıcı rehber olan Kuran-ı Kerim’i en azından ömrümüzde 1 defa Türkçe mealinden okuyarak, ne demek istediğini anlamaya çalışmalıyız.
İkinci olarak Diyanet İşleri Başkanlığımız dinimizi, milletimize anlatma noktasında sorumludur ama bu sorumluluğu tam olarak yerine getirememiştir.  7 gün 24 saat çalışan tarikatların ve cemaatlerin önüne geçebilmek için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendini güncelleyerek din görevlilerine, namaz kıldırdıkları saatler dışında yeni görevler verilmeli ve görev yerleri sadece cami ile sınırlı kalmamalıdır.
Üçüncü olarak Eğitim Sistemimizin; soran-sorgulayan, araştıran, yenilikçi nesiller yetiştirmek için çağın gereklerine uygun bir şekilde, müfredat değişikliğine ihtiyaç vardır. Ayrıca eğitimimiz, şimdiye kadar olduğu gibi şekilcilikten, sık sık değişen sınav sistemlerinden ve içeriği görmezden gelen yapıdan kurtarılmalı ve eğitim, hükümet politikası olmaktan çıkarılarak devlet politikası haline getirilmeli, bir taraftan da manevi ve ahlaki yönden gençlerimize gereken eğitim verilerek; gençlerimiz, dini istismar eden gruplardan kurtarılmalıdır.
Son olarak Kamuya yapılacak alımlarda devlete, millete, bayrağa, vatana bağlılık ve liyakat dışında başka hiçbir kritere bakılmamalı ve sözde dini grupların kamuda yapılanmasına izin verilmemelidir.
Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Allah bizlere bir daha böyle acılar göstermesin. Programa katıldığınız için sizlere teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum dedi.
Anma programına günün anlam ve önemine hazırlanan sinevizyon gösterileri, Gülağaç Merkez Camii İmam Hatibi Fatih ÇALIŞKAN tarafından tilavet okunması, İlçe Müftüsü Mehmet Ali DİLEK tarafından dua yapılması ile devam edildi.
        Günün anlam ve önemine binaen belgesel ve filmlerin izlenmesi, marşların dinlenmesi ve canlı yayın bağlantıları ile program devam etti. Saat 00.13 İlçemiz Merkez Kasaba ve Köylerinde tüm camilerimizde salalar okunması ile program sona erdi.